Document reporting – czyli raporty wprost z Worda

Dynamics NAV - Document Reporting (2)
Dynamics NAV 2015 to także nowości w dziedzinie raportowania i to nowości dość interesujące, ale po kolei…
Od czasu, gdy do gry weszły nowe raporty RDLC wraz ze wzrostem możliwości technicznych, wzrósł czas potrzebny na wykonanie (lub modyfikację) raportów. W chwili obecnej jest to najmniej chętnie dostosowywany element systemu. Mało tego, że tworzenie raportów jest czasochłonne to dla użytkowników końcowych stało się ono niesamowicie skomplikowane, przez co byli oni zdani wyłącznie na swoich partnerów wdrożeniowych.
Partnerzy i klienci poszukiwali różnych sposobów na rozwiązanie problemu, ale potrzeba było rozwiązania natywnego. Dynamics NAV 2015 przyniosło nam właśnie taką możliwość – „Document reporting”, czyli raporty projektowane w dobrze znanym programie Microsoft Word.

Aby przedstawić wam jak najwięcej informacji w możliwie znośnej formie, postaram się streścić najważniejsze informacje w podpunktach:

Raporty w Wordzie zostały stworzone z myślą o wydruku dokumentów
Nowy typ raportów sprawdza się najlepiej w przypadku dokumentów takich jak oferty, zamówienia czy faktury. Można je oczywiście stosować także w innych przypadkach niemniej należy zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń i nie zapominać o tym, że w dalszym ciągu to RDLC jest podstawową technologią raportowania.

Raport Word to kolejny typ raportu
Teraz projektując data set trzeba wziąć pod uwagę, że na jego podstawie mogą być generowane dwa niezależne typy raportu (RDLC i Word). Wymaga to pewnej zmiany podejścia do projektowania, ponieważ aby dać możliwość użytkownikom końcowym samodzielnego tworzenia raportów nazwy pól muszą być intuicyjne. Trzeba też pamiętać, że w raportach Word nie ma możliwości grupowania, filtrowania ani wyliczania w związku z tym dane wyjściowe muszą być odpowiednio przygotowane.

Dynamics NAV - Document Reporting (5)
Skąd system wie, którą wersję raportu wydrukować?
Na raporcie dostępna jest właściwość „Defaltlayout”, która pozwala zdefiniować domyślny typ raportu. Poza tym mamy do dyspozycji nowe narzędzie konfiguracyjne „Report Layout Selection” – jest to strona w systemie pozwalająca użytkownikom na konfigurację raportów. Można z jej poziomu wybrać domyślny typ raportu a także stworzyć własny projekt raportu (Word jak i RDLC).

Dynamics NAV - Document Reporting (1)

Czy jest w systemie jakiś przykład raportu Word?
Oczywiście – nowe raporty MiniApps na numerach 1304..1307

Report Scheduler – coś, co powinno być w standardzie od dawna
Począwszy od Dynamics NAV 2015 mamy możliwość zaplanowania wykonania raportu. Jest to szczególnie przydatne zwłaszcza, gdy na wykonanie raportu potrzeba znaczną ilość czasu, i aby nie blokować pracy swojej i współpracowników można zlecić systemowi wykonanie raportu poza godzinami pracy. Aby zaplanować wykonanie raportu należy skorzystać z nowej opcji dostępnej podczas drukowania raportu i oczekiwać jego pojawienia się w skrzynce odbiorczej.

Dynamics NAV - Document Reporting (3)

Tworzenie raportów w Wordzie
Jeżeli nie jesteś programistą i nie interesuje Cię samodzielne tworzenie raportów pozostałe kilka zdań możesz sobie spokojnie darować. Natomiast, jeżeli zajmujesz się programowaniem w Microsoft Dynamics NAV to zainteresuj się zmienionymi i nowymi funkcjami C/AL:

 • Report.SaveAs
 • Report.SaveAsXml
 • Report.WordXmlPart
 • Report.RDLCLayout
 • Report.WordLayout
 • Report.Print
 • Report.Execute
 • Report.RunRequest Page

Dynamics NAV - Document Reporting (6)

A gdybyś potrzebował więcej informacji na temat tworzenia raportów w Wordzie to zapoznaj się z poniższymi odnośnikami:
Designing Word Report Layouts
Managing Report Layouts From the Microsoft Dynamics NAV Clients

Na dzisiaj to tyle, w kolejnym wpisie dalsze nowości, które przyniesie nam Dynamics NAV 2015. W tym miejscu nadmienię, że premiera polskiej wersji zapowiedziana jest na Styczeń 2015.

3 Komentarze

 1. Witam,
  Tlumacze właśnie nasz produkt OPPlus na polski i potrzebowałabym Polska wersje NAV2015
  . Niestety na stronce MS jest tylko wersja 2009 do ściągnięcia. Gdzie można znaleść nav2015?
  Pozdawiam serdecznie
  Iwona

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone *