Microsoft Dynamics NAV – klient w wersji tabletowej

Microsoft Dynamics NAV Tablet Client

Microsoft Dynamics NAV 2015 wkroczył w świat urządzeń mobilnych, a dokładniej rzecz ujmując tabletów. Nowy klient dostępny jest dla platform takich jak: iPad, Android i modern Windows. Niestety jeżeli już cieszycie się, że będziecie mogli pobawić się NAV na waszym tablecie to musicie wcześniej zweryfikować wymagania systemowe:

  • System operacyjny: Android 4.4.3, Windows 8.1 (z Internet Explorer 11, build 11.0.9600.17239), iOS 7.1 (iPad)
  • RAM: minimum 2GB pamięci RAM
  • Wyświetlacz: minimum 7” (960x510px)

Tym samym liczba dostępnych na rynku urządzeń spadła do ok 700-800, i bardzo możliwe, że waszego tabletu nie ma na liście. Jak to się stało, że na tablecie z Androidem, na którym gracie codziennie w GTA San Adreas albo Asphalt 8 nie odpalicie Dynamics NAV? Otóż Microsoft postawił na płynność interfejsu użytkownika, i po przeprowadzeniu wielu testów doszedł do wniosku, iż tylko tablety z bardzo dobrą specyfikacją (jak na dzień dzisiejszy) są w stanie poradzić sobie z bardziej skomplikowanymi stronami systemu. Niemniej trzeba im przyznać, że udało się stworzyć całkiem przyzwoity interfejs dotykowy, zwłaszcza biorąc pod uwagę użytą technologię.

W tym miejscu muszę wyjaśnić, że klient tabletowy wykorzystuje w pełni technologię WEB Client, czyli to co widzimy na tablecie to tak naprawdę strona internetowa dostosowana do potrzeb interfejsu dotykowego. Osobiście uważam to za bardzo ciekawe podejście do tematu, które przy okazji pozwala sobie uświadomić jak wielki potencjał istnieje w dzisiejszej technologii WWW.

Jeżeli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem tabletu zdolnego udźwignąć Dynamics NAV, lub po prostu twoja praca polega na stworzeniu nowego rozwiązania przeznaczonego na tablety, możesz skorzystać z podglądu w przeglądarce internetowej na standardowym PC. Oczywiście pod warunkiem, że masz jedną z dwóch przeglądarek internetowych:

  • Internet Explorer 11 (build 11.0.9600.17239) for Windows 8.1 (32-bit and 64-bit versions).
  • Google Chrome 36.0 for Windows.

A skoro już jedną z nich posiadasz to jak odpalić interfejs przeznaczony dla tabletów w przeglądarce? Należy uruchomić WEB Client i dodać na końcu adresu „tablet.aspx”. Zależnie od instalacji adres może wyglądać następująco:

http://localhost:8080/DynamicsNAV80/WebClient/tablet.axpx

Nie sposób dodać, że klient tabletowy wymaga zainstalowania na serwerze certyfikatu SSL ponieważ korzysta tylko i wyłącznie z połączeń szyfrowanych (HTTPS) i należy to wziąć pod uwagę planując jego wdrożenie.

Klient dla tabletów to nie tylko ta sama technologia co klient WEB’owy, to także to samo środowisko programistyczne. Każdy element wyświetlany na tablecie nie wymaga osobnego projektu, wyświetlane są te same strony co w kliencie WEB’owym i RTC. Oczywiście ta sama strona prezentowana na tablecie, będzie się znacznie różnić od tego co znamy z pozostałych aplikacji Dynamics NAV. Spowodowane jest to dostosowaniem do interfejsu dotykowego, i każdy z was powinien sobie porównać jak poszczególne rodzaje storn wyglądają na tablecie i stacjonarnym pulpicie.

Krótkie FAQ:

Jak wygląda licencjonowanie?
Licencjonowanie jest takie samo jak w przypadku klienta RTC, nie żadnych dodatkowych opłat związanych z użytkowaniem talbetów.

Czy jest wsparcie dla pracy w trybie offline?
Niestety nie, aczkolwiek nie jest to opcja wykluczona w przyszłości. Prace podobno trwają, ale jakie będą ich efekty tego nikt nie wie.

Czy tablet może w pełni zastąpić komputer stacjonarny?
Moim zdaniem niestety nie, mimo że czysto teoretycznie można na nim uruchomić każdy element systemu to trudno wyobrazić sobie codzienną pracę na tablecie w przypadku większości użytkowników. Jednak pewne procesy zachodzące w firmie aż proszą się o przeniesienie w wymiar mobilny. Weźmy na przykład handlowców, czyż nie fajnie byłoby gdyby mieli oni na tablecie wszystkie niezbędne w codziennej pracy narzędzia i dane? Wprowadzanie zamówień bezpośrednio w systemie, podgląd aktualnych danych, a także ich wygodna prezentacja (chociażby w formie wykresów). Zresztą nie trzeba sobie tego wyobrażać, wystarczy obejrzeć film podsumowujący korzyści z nowego rozwiązania na podstawie jednego z pilotażowych wdrożeń (język angielski):

[embedplusvideo height=”315″ width=”560″ editlink=”http://bit.ly/1pgd18y” standard=”http://www.youtube.com/v/hkAeTMSVi5w?fs=1″ vars=”ytid=hkAeTMSVi5w&width=560&height=315&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep5686″ /]

Co każdy programista wiedzieć powinien?

Poniżej lista linków z którymi każda osoba projektująca rozwiązania na tablety powinna się zapoznać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *