Microsoft Dynamics NAV 2013 – Pierwsze spojrzenie

Przy okazji oficjalnej, zagranicznej premiery systemu Microsoft Dynamics NAV 2013 postanowiłem opisać pierwsze wrażenia, które odniosłem po jego zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu. Poniżej w kilku punktach opiszę swoje subiektywne odczucia i spostrzeżenia niepoparte, w żaden sposób testami, wertowaniem dokumentacji ani doświadczeniem wynikającym z pracy z systemem. Życzę miłej lektury.

Microsoft Dynamics NAV - logo

1. Instalacja Microsoft Dynamics NAV

Tak jak pisałem w pierwszym poście nowy Microsoft Dynamics NAV to środowisko 64-bitowe, i o ile można dodatkowo pobrać SQL Server Express w wersji x32, o tyle NAV Service jest tylko w wersji 64-bitowej, dlatego można podarować sobie próby instalacji warstwy pośredniej na maszynie 32-bitowej. Co ciekawe – sam instalator jak i procedura instalacji niewiele różnią się od tej znanej z Microsoft Dynamics NAV w wersji 2009, co sprawia, że można do niej podejść bez nużącej lektury MSDN’u. Jedyne różnice to dostępne do zainstalowania opcje takie jak chociażby WEB Client, o którym napiszę nieco dalej.

Microsoft Dynamics NAV 2013 - instalacjaMicrosoft Dynamics NAV 2013 - instlacja 2

2. Nowy klient RTC

Po instalacji przyszedł czas na uruchomienie nowego klienta RTC (Role Tailed Client)… Dwukrotny klik… i moim oczom ukazało się główne okno programu z dobrze znanym przez wszystkich interfejsem, z którego na co dzień wszyscy korzystamy w pozostałych aplikacjach firmy Microsoft. Nie wiem ile w tym wszystkim prawdy, ale odniosłem wrażenie, że całość działa jakby szybciej (bardziej responsywnie), a praca w tym środowisku zdaje się być bardziej komfortowa aniżeli w Microsoft Dynamics NAV 2009. Niemniej wciąż wiele brakuje do tego co znamy z klasycznej wersji klienta. Oczywiście nie można powiedzieć, że klient RTC jest zły, ponieważ ma masę zalet, ale jego poprzednik świetnie sprawdzał się w wielu zastosowaniach i trudno go będzie chwilami zastąpić.

Microsoft Dynamics NAV 2013

3. Microsoft Dynamics NAV WEB Client

Nowy klient webowy wydaje mi się tym czego od dawna brakowało w Microsoft Dynamics NAV, niestety jego prędkość działania jest powalająca i nie wyobrażam sobie codziennej pracy na tym interfejsie, bo mam wrażenie, że mogłoby to wpędzić mnie w depresję. Nie zmienia to jednak faktu, że nowy interfejs ma naprawdę spory potencjał i już wyobrażam sobie ciekawe aplikacje dla operatorów zdalnych uruchamiane za jego pośrednictwem.

Microsoft Dynamics NAV 2013 - Web Client

Wraz z NAV 2013 dostaraczny jest także klient uruchamiany za pośrednictwem Sharepoint’a niemniej nie mogę na jego temat zbyt wiele napisać, ponieważ nie przebrnąłem jeszcze przez jego instalację.

4. Development Environment

Środowisko programistyczne – to nic innego jak okrojony klient w wersji klasycznej. Ciężko też dopatrzeć się jakiś nowości, no może poza „drzewiastą strukturą” pozwalającą na ukrywanie kodu zawartego w poszczególnych triggerach i funkcjach. Wydaje mi się jednak, że ten brak nowości jest raczej pozytywną wiadomością.

Microsoft Dynamics NAV 2013 - Development

…Po szybkim namyśle doszedłem do wniosku, że przesadziłem trochę z tym brakiem nowości – jedna nowa rzecz wyraźnie  rzuca się w oczy – ale o tym w następnym punkcie. Warto także zaznaczyć, że aby dać komuś dostęp do środowiska programistycznego trzeba dodać mu w SQL’u rolę db_owner.

5. Debugger

Debugger to spory postęp, zwłaszcza patrząc na to, że debuggowanie kodu w Microsoft Dynamics NAV 2009 było wielkim krokiem w tył. Kto to wymyślił? Uruchamianie usługi serwera NAV z funkcją debugowania, uruchamianie Visual Studio, szukanie odpowiedniego pliku spośród setek,  podpinanie się pod sesję, a to wszystko po to aby poprzeglądać masę przekonwertowanego do C# kodu i tracić czas na analizę i odnajdywanie się w tym całym bałaganie… To była porażka. Dzięki wersji Dynamics NAV 2013 wracamy do debuggera wbudowanego w środowisko programistyczne, czytelnego i mam nadzieję, działającego poprawnie, co przy spojrzeniu na poprzednie debuggery wcale nie musi być takie oczywiste.

Microsoft Dynamics NAV 2013 - Debug

6. Microsoft Dynamics NAV Administration

Nowa i zarazem fajna przystawka MMC pozwalająca na konfigurację serwera Dynamics NAV (m.in. nowego NAS’a). Pozwala zapomnieć (przynajmniej na jakiś czas) o pliku CustomSettings.config. Moim zdaniem duży pozytyw.

Microsoft Dynamics NAV 2013 - Administration

7. NAS (Dynamics NAV Application Server)

Przy okazji omawiania nowej przystawki do administracji należy wspomnieć o usłudze NAS’a, która jest teraz częścią serwer NAV, co oznacza koniec osobnej aplikacji. Mimo to, nowy NAS bez problemu powinien uruchomić funkcjonalności przygotowane we wcześniejszych wersjach, oczywiście poza tymi, które korzystają z niewspieranych już obiektów typu COM.

8. Użytkownicy i zabezpieczenia

Zmianie uległ także sposób zarządzania użytkownikami, nareszcie nie trzeba będzie zakładać ich z poziomu serwera SQL, całe zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami odbywa się teraz po stronie systemu Dynamics NAV. Brawo 🙂

Microsoft Dynamics NAV 2013 - Users

9. Query

Query – czyli nowy typ obiektu, pozwalający budować zapytania odpowiadające tym znanym z SQL’a. Coś pięknego – mieć pełen wpływ i świadomość tego jakie zapytanie zostanie wykonane po stronie SQL’a. W zapytaniach drzemie spory potencjał, zwłaszcza w zaawansowanych rozwiązaniach wymagających sporej wydajności.

Microsoft Dynamics NAV 2013 - Query object

11. Dynamiczne SIFT’y

Co tu dużo pisać – to działa 🙂 Niezależnie od tego czy zdeklarujemy SumIndexField czy nie, możemy zastosować CALCFIELDS i CALCSUMS na dowolnym polu typu decimal.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone *