Nowy blog, nowe Microsoft Dynamics NAV 2013

Nowy blog inspirowany pojawieniem się systemu Microsoft Dynamics NAV 2013 i to po polsku? Na szczęście – stało się.

Przez pewien czas zastanawiałem się od czego by tu zacząć… Niestety po dwóch tygodniach nadal nic mądrego nie przyszło mi do głowy, więc postanowiłem zacząć od czegoś nowego dla wszystkich czyli Microsoft Dynamics NAV 2013. Światowa premiera już jesienią, ale czy można spodziewać się czegoś rewolucyjnego?

Okazuje się, że lista zmian jest długa i zgodnie z Danem Brownem można stwierdzić, że będzie to jak do tej pory najbardziej rewolucyjne wejście na rynek. Microsoft Dynamics NAV 2013 to spory krok do przodu jeżeli chodzi o technologię i wydajność, aby poprzeć to twierdzenie faktami, prezentuję listę najistotniejszych zmian.

1.       Brak klasycznego klienta i wsparcia dla natywnych baz danych

A co za tym idzie brak formatek, klasycznych raportów a także bonusowo znikają dataporty.

2.      Rozbudowana warstwowa architektura

Od tej znanej z NAV 2009 różni się rozszerzeniem warstwy klienta (Client Tier) o Microsoft Dynamics NAV SharePoint client i Microsoft Dynamics NAV Web client.

3.      Całkowicie nowy NAS (NAV Application Server)

Poprawiona architektura warstwowa, to także nowy NAS w pełni zintegrowany z warstwą pośrednią (NST – NAV Server Tier) i zarządzany z poziomu Microsoft Dynamics NAV Server Administration Tool.

4.      Nowiutki Debugger

Lubicie debugować kod w NAV 2009 ? Na całe szczęście powstał nowy debugger, niestety nie miałem okazji go przetestować, ale trudno mi sobie wyobrazić, żeby mogło być gorzej.

5.      Wsparcie Unikodu

Nareszcie NAV doczekało się wsparcia cywilizowanego kodowania tekstów, niemniej trzeba pamiętać, że Unicode to dwa bity na znak a nie jak dotychczas jeden, co wiąże się ze wzrostem rozmiaru bazy.

6.      Rozmiar rekordu urósł do 8000 bitów

Dla wszystkich tych, którym zabrakło miejsca.

7.       Koniec z tworzeniem użytkowników w SQL i procedurami xp_ndo_…

Zarządzanie uprawnieniami i użytkownikami będzie odbywało sie tylko po stronie warstwy NST (NAV Server Tier) .

8.      Tylko 64 bity

Rezygnacja ze wsparcia platformy 32-bitowej, wpierane będzie tylko oprogramowanie serwerowe w wersji 64-bitowej (Windows Server, SQL Server), oczywiście nie dotyczy to warstwy klienta (Client Tier).

9.      Brak obiektów COM – tylko .NET

No cóż czas najwyższy przepisać wszystkie używane dll’ki do nowej technologii.

A teraz najważniejsze, zmiany które sprawiają, że Microsoft Dynamics NAV 2013 będzie najwydajniejszą wydaną do tej pory edycją:

10.   Nowy typ obiektu – czyli „Query” (zapytanie)

Pozwala on wykorzystać zalety relacyjnego modelu danych, czyli w konstruować optymalne zapytania SQL.

11.    Przeprojektowana funkcjonalność wymiarów

Oznacz to zupełnie nowy model blokowania, podczas księgowania zamówień sprzedaży i zakupu.

12.   Koniec z kursorami

Najbardziej zabójcza z punktu widzenia wydajności właściwość obecnego NAV w końcu odchodzi w zapomnienie, w zamian otrzymamy MARS’a (Multiple Active Result Sets), który czysto teoretycznie powinien być znacznie wydajniejszy.

13.   Cache

Czyli znacznie poprawione buforowanie warstwy pośredniej (NAV Server Tier), co oznacza że większa część powtarzających się operacji odczytu będzie wykonywana bez zbędnego angażowania serwera SQL.

14.   Dynamiczne SIFT’y

Koniec z deklarowaniem SIFT’ów, można będzie użyć CALCFIELDS i CALCSUMS na każdym polu typu decimal. Oczywiście rozwiązanie to ma swoje zalety, takie jak uwolnienie serwera SQL od zarządzania zbędnymi widokami indeksowanymi, niemniej nie jest pozbawione wad, gdyż w praktyce spowalnia nieznacznie odczyt danych.

15.   ADO.NET

Czas pożegnać się z modelem OLEDB/ODBC, niemniej ADO.NET to większa wydajność, redukcja ilości połączeń z serwerem SQL i prostsza administracja.

Oczywiście to tylko te najistotniejsze (z mojego punktu widzenia) zmiany, a w całym systemie jest ich naprawdę o wiele więcej, dlatego zachęcam wszystkich do zapoznania się z wersją beta. Przepraszam, też wszystkich za to, że pominąłem zupełnie fakt ulepszeń po stronie interfejsu użytkownika oraz oferowanych funkcjonalności, ale być może poruszę ten temat w jednym z późniejszych wpisów.

Na czym opierałem swoje twierdzenie o tym, że NAV 2013 będzie najwydajniejszą ze wszystkich edycji? Poza opisem zastosowanych technologii i modyfikacji, na jednym z blogów Vjekoslav Babic opublikował wyniki swoich testów porównawczych edycji 2013 z wersją 2009, zachęcam do zapoznania się z nimi pod adresem:

http://navigateintosuccess.com/blog/benchmarking-results-nav-2013-outperforms-all-previous-versions

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone *