Assembly management w Dynamics NAV 2013 – czyli ciekawa alternatywa dla produkcji

Chciałbym przybliżyć dzisiaj nowy moduł dostępny w Microsoft Dynamics NAV 2013, mowa tu o tytułowym „Assembly management”, który będę nazywał po polsku „Montażem”. Zapewne wiele osób już o nim słyszało i orientuje się, że moduł ten stanowi zbiór funkcji niezbędnych dla firm wytwarzających towary w procesie uproszczonej produkcji, takiej jak montaż podzespołów czy kompletowania elementów.

Assembly Management - Dynamics NAV 2013


Dla osób wtajemniczonych można by również porównać „Assembly Management” z „Kittingiem”, który niestety nie był dostępny dla Polski w poprzednich wersjach Dynamics NAV, dlatego pozwolę sobie na pominięcie tego tematu. Mając jednocześnie nadzieję, że „Assembly Management” nie podzieli jego losu.

Na pewno wszyscy, nie tylko Ci czytający o „Montażu” po raz pierwszy, zastanawiają się czy w istocie nie odpowiada on funkcjonalnie modułowi „Produkcji”? Otóż nie – oba moduły mimo, iż realizują podobne zadania robią to w znacząco różny sposób. Dodatkowo „Montaż” zawarty jest w podstawowej licencji Microsoft Dynamics NAV, czyli tzw. Starter Pack’u.

Jakie więc są te różnice pomiędzy oboma modułami poza licencjonowaniem? Zacząć należy od tego, że produkcja jest zaawansowanym rozwiązaniem pokrywającym funkcjonalnie nawet najbardziej skomplikowane wielopoziomowe procesy produkcyjne. Uwzględnia on obsługę m.in. długoterminowych prac generujących koszty RWT (robót w toku/produkcji w toku), wersji zestawień komponentów (BOM’ów) oraz optymalizacji procesów. Ze względu na swoje skomplikowanie produkcja posiada kilka wad takich jak:

  • czasochłonne wdrożenie (mnogość konfiguracji, długi czas szkoleń)
  • skomplikowana obsługa (wiele funkcji wymagających odpowiedniej wiedzy)
  • stosunkowo duże koszty wdrożenia i utrzymania

To właśnie powyższe wady często dyskwalifikują „Produkcję” wśród klientów korzystających z Microsoft Dynamics NAV i wymagających prostej obsługi zadań produkcyjnych. Przy odpowiedniej parametryzacji modułu możliwe jest oczywiście realizowanie nawet najprostszych zadań, ale z zachowaniem całej ścieżki procesowej. Oczywistym jednak jest fakt, że firma zajmująca się prostym montażem lub sprzedażą towarów składających się z gotowych podzespołów, nie będzie chciała obsługiwać całości skomplikowanego procesu produkcyjnego. Wszędzie tam gdzie produkcja polega na wykonaniu kilku prostych czynności w stosunkowo krótkim czasie zastosowanie znajdzie nowy moduł „Montażu” – mniej skomplikowany, tańszy i pozwalający w kilku krokach wyprodukować sprzedawane elementy. Inaczej rzecz ujmując – „Montaż” pozwala uzyskać efekt końcowy taki jak przy użyciu modułu „Produkcji” niemniej bez potrzeby dokonywania skomplikowanych ustawień, przy użyciu prostszego interfejsu i w znacznie mniejszej ilości kroków. Szczególnie interesujący jest tryb, w którym zlecenie montażu odwzorowuje 1 do 1 zamówienie sprzedży a jego realizacja odbywa się „w tle”, bez potrzeby dodatkowej interakcji.

Na zakończenie dla wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć nowy moduł w akcji proponuję obejrzeć poniższy film (j. angielski), który znalazłem w odmętach internetu pod adresem: http://www.archerpoint.com/blog/Posts/using-assemblies-and-bom-microsoft-dynamics-nav-2013-demonstration. Są w nim przedstawione podstawowe opcje konfiguracyjne, wraz z prezentacją ich funkcjonowania.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości, który moduł będzie dla niego odpowiedni na pewno uzyska odpowiedź od swojego partnera Microsoft Dynamics NAV. Analizując procesy zachodzące w przedsiębiorstwie realnie oceni potrzeby i doradzi odpowiedni moduł. Niemniej jeżeli twoje przedsiębiorstwo zajmuje się składaniem (montażem) bądź kompletowaniem towarów, sprzedażą hurtową lub detaliczną, najprawdopodobniej moduł „Montażu” będzie mógł znacznie wspomóc twoją działalność nie nadwyrężając budżetu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone *