Czy koniec egzaminów to zła wiadomość dla klientów ?

Microsoft ogłosił, że znosi wymóg egzaminów certyfikacyjnych m.in. dla Microsoft Dynamics NAV, Microsoft Dynamics GP i Microsoft Dynamics SL. Oznacza to, że partnerzy firmy Microsoft nie muszą posiadać zdanych egzaminów na koncie, aby uzyskać kompetencje do wdrażania danego systemu.

Do tej pory, aby partner firmy Microsoft, mógł wdrażać dany system (zyskać kompetencje), jego pracownicy musieli zdać porcję egzaminów potwierdzających znajomość i umiejętność wykorzystania aktualnych technologii. Miało to zagwarantować pełne przygotowanie partnera do wdrożenia i obsługi danego produktu, ale bądźmy szczerzy – te egzaminy i tak nie były miarodajne. Zdarzały się osoby z masą zdanych egzaminów, ale z kompletnym brakiem kwalifikacji, tak samo jak osoby bez egzaminów posiadające dużą wiedzę i potrafiące ją przy tym należycie wykorzystać. Nie chcę przez to powiedzieć, że egzaminy te były zbędne, bo nie jest to prawdą z kilku ważnych powodów:

  • wymogi stanowiły pewną barierę dla nowych partnerów, którzy musieli (przynajmniej w teorii) najpierw nabyć i udowodnić wiedzę i umiejętności związane z systemem.
  • pozwalały (przynajmniej w teorii) być na bieżąco i kontrolować swoją wiedzę
  • dawały cień pewności klientowi, że firma której powierza wdrożenie jest godna zaufania i zna się na rzeczy

W tej chwili pole manewru dla dyletantów się zwiększa, niemniej tak jak pisałem egzaminy same w sobie nie były miarodajne, a ich ilość nie musiała przekładać się na poziom usług. W świetle tych wydarzeń warto jednak dokładnie skontrolować doświadczenie posiadane przez partnera zanim zdecydujecie się Państwo na współpracę.

Nie da się także ukryć, iż wiadomość ta nie jest najlepszą wiadomością dla klientów. Jestem jednak przekonany, że każdy z partnerów nadal będzie dbał o wykształcenie swoich pracowników, gdyż leży to w ich własnym interesie.

 

Źródło:

https://mbs.microsoft.com/partnersource/northamerica/readiness-training/readiness-training-news/MSDexamreqchanges

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone *