Microsoft Dynamics NAV 2013 to także zmiany w raportowaniu – jak wielką pracę wykonał Microsoft przygotowując bieżącą wersję systemu wie każdy kto choć raz ją uruchomił. Mimo wielu pozytywów, które zdążyły już paść na temat Dynamcis NAV 2013, ciągle można o nim napisać coś ciekawego i o dziwo pochlebnego. Przypuszczalnie zachwyty nieco osłabną wraz z pierwszymi wdrożeniami, które zweryfikują wszelkie nowości, niemniej Dynamics NAV wydaje się zmierzać w słuszną stronę. Ale to nie o tym ma być ten wpis…
Chciałem dzisiaj napisać o dwóch nowościach w raportowaniu, czyli wsparciu formatu RDLC 2008, oraz publikacji wytycznych odnośnie projektowania raportów.
RDLC 2008 – to poprawa jakości i czytelności raportów m.in. dzięki nowym wykresom, grupowaniu danych za pomocą kolorów, łączą pomiędzy raportami oraz interaktywnemu sortowaniu.
Wytyczne odnośnie projektowania raportów – pomogą w standaryzacji raportów i same w sobie są niezłym pomysłem.
Oczywistym jest, że wsparcie nowego RDLC jest pozytywną informacją świadczącą o nieustannym rozwoju technologii Microsoft Dynamics NAV, ale chciałem zwrócić waszą uwagę na z pozoru nieistotne wytyczne odnośnie projektowania raportów. Czym takim są te wytyczne? Niczym innym jak spisem najważniejszych parametrów takich jak: rozmiar marginesów, fontów oraz wielkości poszczególnych elementów i ich kolorów. Dzięki tej liście wszystkie raporty będą wykonane według jednego czytelnego schematu. Osobiście uważam, że taka checklista to świetny pomysł i sam od dawna myślałem o jej przygotowaniu.
Z listą przygotowaną przez Microsoft można zapoznać się pod adresem: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/jj651611%28v=nav.70%29.aspx.
Niestety wydaje mi się, że lista przygotowana przez Microsoft nie w pełni odzwierciedla potrzeby realnych wdrożeń dlatego zachęcam abyście tworzyli własne zgodnie z waszym doświadczeniem.
Same wytyczne są uzupełnione o szablony trzech typów raportów: dokumentu, listy i listy grupowanej, z którymi można zapoznać się na stronie: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/jj651616(v=nav.70).aspx. Te trzy typy także nie oddają w pełni wymagań klientów, z którymi mamy do czynienia na co dzień dlatego warto je zweryfikować, dodając własne szablony.
Najważniejszy jest jednak fakt, że dzięki tym nowością w NAV 2013 zaktualizowano większość raportów dostosowując je do RDLC 2008 i nowych wytycznych. Ze swojej strony dodam, że rzeczywiście raporty wyglądają na pierwszy rzut oka lepiej, ale obawiam się, że po ich spolszczeniu szerokość sporej części pól będzie niewystarczająca, a łamanie tekstów będzie wypadało w najdziwniejszych miejscach, co znacznie popsuje efekt końcowy.
Na zakończenie chciałbym ponownie zachęcić do przeglądania zasobów MSDN’u, związanych z systemem Microsoft Dynamics NAV, jest tam sporo ważnych i interesujących informacji. Można w końcu stwierdzić, że Navision stało się po wielu latach pełnoprawnym produktem z rodziny Microsoft.