Nowy algorytm księgowania dokumentów w Dynamics NAV 2013

Przeprojektowanie wymiarów w Microsoft Dynamics NAV 2013 to nie koniec znaczących innowacji, do których można zaliczyć także nowy algorytm blokowania tabeli G/L Entry podczas księgowania dokumentów. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla wszystkich firm, które w godzinach szczytu wprowadzają i księgują znaczne ilości dokumentów sprzedaży bądź zakupu. Dotychczas tabela G/L Entry była zablokowana przez ponad 90% czasu księgowania dokumentu, a po zmianach czas ten spadł do poniżej 10%.

Jak niesamowicie istotna jest to wiadomość zdaje sobie sprawę każdy kto przerobił wdrożenie w jakiejkolwiek firmie sprzedażowej. Myślę, że nic nie powodowało takiej frustracji jak ciągłe „zwiechy” systemu podczas księgowania faktur, oraz komunikaty  Dynamics NAV o zablokowanych tabelach. Problem ten był o tyle denerwujący, że ciężko było sobie z nim w prosty sposób poradzić i często wybieranym rozwiązaniem była inwestycja w infrastrukturę sprzętową. Trudno zresztą się dziwić bo kto normalny wziąłby na siebie odpowiedzialność za przeprojektowanie jednego z najważniejszych Codeunitów systemu?

Oczywiście sprawa nie została w pełni załatwiona ponieważ pozostały mniej istotne blokady tabel takich jak No. Series oraz Item Ledger Entry, ale należy zdecydowanie stwierdzić, że wydajność księgowania dokumentów została znacznie poprawiona, a sam system Microsoft Dynamics NAV zmierza w słusznym kierunku.

Wszystkim ciekawskim programistom proponuję zapoznanie się ze zmianami w Codeunitach 80-tym i 90-tym. Konsultantów natomiast powinna zainteresować nowa opcja dostępna w ustawieniach księgi głównej, a mianowicie „Use Legacy G/L Entry Locking„, dzięki której będzie można wymusić używanie starego algorytmu. Dodam, że opcja ta zostaje automatycznie włączona w przypadku włączenia automatycznego księgowania kosztu w ustawieniach zapasów (więcej tutaj).

Dynamics NAV 2013 - Locking

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany Wymagane pola są zaznaczone *